Laktoositalumatuse geenitest LactoGen (Genorama)

109,00  (sisaldab KM-i)

Laktoositalumatuse geenitest määrab, kas Sul või Sinu lapsel esineb geneetiliselt päritav laktoositalumatus. Test sobib kasutamiseks alates 2. eluaastast.

Jaga infot sõbraga:

Laktoositalumatuse geenitest määrab, kas Sul või Sinu lapsel esineb geneetiliselt päritav laktoositalumatus. Test sobib kasutamiseks alates 2. eluaastast.

Laktoositalumatus võib olla põhjustatud vaid ühe geeni muutusest. Teadusuuringud on kindlaks teinud geneetilise variatsiooni (rs4988235), mis on primaarse laktoositalumatuse peamiseks põhjuseks Euroopa päritolu inimeste seas. Tuginedes teadusuuringutele on välja töötatud geenitesti, mis aitab määrata, kas inimesel esineb geneetiliselt päritav ehk primaarne laktoositalumatus. Laktoositalumatuse geenitest annab sinu geneetilise profiili kokkuvõttes “ei” või “jah” vastuse küsimusele, kas sul esineb laktoositalumatus või mitte. Kui kahtlustad, et piimatooted valmistavad su kõhule probleeme, tee test! Peale seda võid konsulteerida toitumisterapeudiga või oma perearstiga ja pidada nõu sobiva dieedi osas.

Geenitesti tegemine on kiire ja mugav, selle tegemiseks ei ole vaja kuskile minna ega protseduure läbida.

Seda saab teha igal ajal, tulemust ei mõjuta välised faktorid (söömine, joomine ja antibiootikumide tarvitamine) ning puuduvad ebameeldivad kõrvaltoimed, mis võivad tekkida pärast laktoosilahuse joomist. Oluline on vaid jälgida, et proov võetakse vähemalt pool tundi pärast söömist, joomist, suitsetamist või hambapesu.

Test sobib ka diabeetikutele, kelle veretesti tulemus võib ebausaldusväärne olla häirunud süsivesikute ainevahetuse tõttu

Geenitest võimaldab eristada primaarset ja sekundaarset laktoositalumatust. See on väga oluline, sest sekundaarsest laktoositalumatusest on võimalik õige ravi puhul vabaneda.

Mis on laktoositalumatus?

Laktoositalumatus ehk hüpolaktaasia on ainevahetushäire, mille põhjuseks on inimorganisimi võimetus toota laktaasi.

Laktaas on ensüüm, mis lõhustab soolestikus laktoosi ehk piimasuhkrut.

Laktoositalumatus võib olla geneetiliselt päritav.

Geneetiliselt päritav laktoositalumatust esineb Eestis ligikaudu 20-30% elanikkonnast.

Laktoos on disahhariid, mis ei ole võimeline imenduma läbi peensoole seina, mistõttu peab enne lagunema kaheks lihtsuhkruks – glükoosiks ja galaktoosiks. Pärast piimasuhkrut sisaldavate toitude söömist satub laktoos laktaasi puudumisel jämesoolde, kus jämesoole mikrofloora ta lagundab, tekitades gaase (vesinikku, metaani ja süsinikdioksiidi) ning happeid. Haigusnähud võivad olla erinevad, alates kergest kõhuvalust kuni krampide ja kõhulahtisuseni. Madala laktaasiaktiivsusega inimesed taluvad laktoosi erinevalt. Näiteks võib klaas piima põhjustada haigusnähtusid 50–60% laktoosi mittetaluvatel inimestel. Kui aga juua piima koos toiduga, talub haige laktoosi paremini, kuna laktoosi imendumine on aeglasem. Sama kehtib ka rasvase piima kohta, kuna rasv aeglustab mao tühjenemist

Kas laktoositalumatus on ravitav?

Kui laktoositalumatus on geneetiline (st tegemist on primaarse laktoositalumatusega), siis see ei ole ravitav. Häirivaid sümptomeid saab leevendada ainult oma toitumise korrigeerimisega. Sekundaarne laktoositalumatus, mis on seotud soole põletikulise seisundiga, on pöörduv. Põletiku taandumisel vähenevad ka piimatoodete tarbimisest tingitud ebameeldivad sümptomid.  Test sobib ka diabeetikutele, kelle veretesti tulemus võib ebausaldusväärne olla häirunud süsivesikute ainevahetuse tõttu

Kuidas laktoositalumatuse geenitesti teha? Saadame testi tegemiseks vajaliku komplekti peale arve tasumist. Komplektis on: vatipulk steriilses topsikus; kuivatuskapsel – proovi paremaks säilitamiseks; juhend, mis kirjeldab proovi võtmist; margi ja aadressiga ümbrik proovi tagasi saatmiseks; küsimustik.

Võta vastavalt juhendile vatipulgaga põse siseküljelt DNA-proovi.

Vaata ka proovi võtmist tutvustavat videot.

NB! Laborisse saatmise ümbrik on komplektis ja hinna sees, seega mingit lisakulu sulle enam ei teki!

Kasutusviis

Välispidine

Sulle võib meeldida ka…

Shopping Cart
Laktoositalumatuse geenitest LactoGen (Genorama)
109,00  (sisaldab KM-i)
Scroll to Top